Wykorzystanie złota jako środka do przechowywania wartości może już nie być najlepszym sposobem na przechowywanie wartości przez jednostki. Po niedawnym zakupie złota przez Polskę, kraj wydaje się myśleć, że udowadnia swoją siłę, ale czy Bitcoin może być lepszą opcją?
Polska posiada obecnie około 121,9 miliardów dolarów w złocie.
Bank Anglii wcześniej odmówił zwrotu złota do Wenezueli, powołując się na obawy związane z ubezpieczeniem.
Jeśli chodzi o dokonywanie inteligentnych inwestycji, toczy się wiele debat na temat tego, co to właściwie oznacza. Na przykład Polska wydaje się oszczędzać swoje fundusze inwestując w złoto, kupując 100 ton metalu szlachetnego od Banku Anglii. W ten sposób kraj stał się 22. największym posiadaczem złota na świecie, ale niedawny artykuł BeInCrypto sugeruje, że inwestycja może być lepsza w Bitcoin.
Adam Glapinski, prezes Banku Centralnego, powiedział niedawno dziennikarzom BNN Bloomberg, że ich nowe rezerwy pokazują ich „siłę kraju”. Zakup następuje w tym samym czasie, w którym omawiana jest idea spowolnienia gospodarczego, co często było punktem, z którego społeczność kryptowalutowa wykorzystywała swój własny potencjał, w porównaniu z wykorzystaniem tradycyjnych aktywów.
Polska kupiła w 2018 roku 126 ton złota, a niedawny zakup daje łącznie 228,6 ton. Łączna wartość wynosi około 121,9 miliarda dolarów, biorąc pod uwagę, że pozyskali najwięcej złota w regionie Unii Europejskiej.
W listopadzie ubiegłego roku Wenezuela nalegała na Bank Anglii, aby zwrócił 14 ton złota. Jednak, jak wskazuje BeInCrypto,
„Nawet jeśli kraj mógłby repatriować swoje złoto, jaka jest gwarancja, jeśli strona posiadająca odmówi zwrotu?”
W sytuacji między Wenezuelą a Bankiem Anglii ten ostatni stwierdził, że są sprawy związane z ubezpieczeniem, które uniemożliwiają zwrot, a bank chciał wiedzieć, co zostanie zrobione ze złotem w przypadku jego zwrotu.
W miarę jak zmienia się gospodarka i krajobraz polityczny, kryptowaluty stają się jeszcze ważniejsze, ponieważ stają się bezpiecznym zasobem dla konsumentów. Ruch Polski nie nadąża dokładnie za postępem gospodarki, ale są też inne kraje, które poszły mniej postępową ścieżką.
W Niemczech bank zaczął wprowadzać ujemne stopy procentowe, szczególnie skierowane do konsumentów, którzy składają niewielkie depozyty. Ujemna stopa procentowa obciążałaby klientów za posiadanie konta bankowego, co najbardziej negatywnie wpływa na konsumentów, którzy nie mają tego rodzaju pieniędzy do stracenia. Ujemne stopy procentowe zostały pierwotnie wprowadzone do Europejskiego Banku Centralnego pięć lat temu.
W związku z zawirowaniami gospodarczymi w Wenezueli wiele osób ucierpiało, przez co konsumenci nie są w stanie zaspokoić nawet podstawowych potrzeb swojej rodziny. W tej chwili kryptowaluty zapewniają osobom fizycznym możliwość posiadania własnych środków w możliwy do udowodnienia sposób. Dzięki przenośności i praktyczności, jaką zapewnia kryptowaluta, jasne jest, że jest to łatwiejszy w użyciu składnik aktywów.